Симон Трпчески го објави првиот самостоен албум за британскиот „Лин рекордс“

Симон Трпчески го објави првиот самостоен албум за британскиот „Лин рекордс“

пред 2 години

Виртуозот на пијано, маестро Симон Трпчески, го објави „Варијации“, првиот самостоен албум за британската издавачка куќа „Лин рекордс“. На албумот се наоѓаат дела од Бетовен, Моцарт и Брамс.

Ова доаѓа по проектот „Македонисимо“ и албумот со филхармонискиот оркестар „Јаначек“ од Острава.

„Убаво е кога убави нешта се случуваат и во вакви предизвикувачки времиња. Овој албум е снимен во февруари минатата година во една идилична атмосфера во Берлин, но со многу тешкотии поради многуте протоколи и ограничувања за патување. Албумот го нарековме ‘Варијации‘ и содржи не толку често изведувани дела, дела од кои самите композитори биле инспирирани“, рече Трпчески во интервју за Македонското радио.

Трпчески во април ќе ги продолжи рециталите во САД и ќе ги одржи презакажаните настапи со Кралскиот шкотски национален оркестар во Единбург и Глазгов. Тој потоа ќе има и концерти со Сиднејскиот симфониски оркестар, премиерите на „Македонисимо“ во Хрватска и во Северна Америка, но и гостувања во Пјонгчанг и Чикаго, пренесе Здружението за култура и уметност „КултурОп“.

Share
Scroll to Top