Тереза Кесовија сними нов спот, а промоцијата е во Париз

Тереза Кесовија сними нов спот, а промоцијата е во Париз

пред 3 години

Легендарната пејачка Тереза Кесовија деновиве сними атрактивен видеоспот за францускиот естраден пазар за песната „Килиманџаро без снег“(“(Kilimandiaro sans neige”). Промоцијата на спотот ќе биде на пролет во Париз и во нејзиниот роден Дубровник. Најавена е и промоција во француската амбасада во Загреб.

Тереза Кесовија, легендарната пејачка, првата дама на забавната музика во поранешна Југославија, која и покрај светската пандемија неуморно работи, снима, пее, гостува на ТВ, дава интервјуа, но како и другите поради вирусот единствено нема солистички концерти.

„Тоа е една исклучително љубовна приказна која уверливо со мене низ видеото ја донесоа актерите Франо Машковиќ и Јудита Франковиќ. Има и 20-ина статисти со што на некој начин направивме еден мини-филм. Зборовите за прекрасната балада ги напиша мојот француски пријател и колега Серж Лама, а спотот е во режија на Катја Рестовиќ. Останува само да уживаме во моето ново видеоиздание и во мојата нова француска песна за која голем интерес има и низ целиот простор на поранешна Југославија“, вели славната пејачка.

Таа рече и дека  ќе се вакцинира бидејќи не може да патува по светот поради работа, не може ниту дома да седи затворена не знаејќи што би правела со слободното време.

Share
Scroll to Top