Филмот „Отворена врата“ во македонска копродукција е кандидат за Оскар на Албанија

пред 6 месеци

Играниот филм „Отворена врата“, дебитантски филм на младиот албански режисер Флоренц Папас, во кој Mакедонија учествува како копродуцент, е кандидат за Оскар на Албанија во категоријата за најдобар странски филм.

Филмот е во продукција на „Бункер филм+“ од Албанија, а копродуценти се „Сиркл филм“ од Косово, „Лупин филм“ од Италија и „Авард филм и видео“ од Македонија, а со поддршка и на Еуримаж.

„Отворена врата“ се снимаше во Албанија во 2018, а е приказна за мажена жена и нејзината бремена сестра кои се обидуваат да најдат маж за да глуми нејзин сопруг пред средбата со нивниот, строг традиционален татко.

Како македонски дел од екипата, покрај продуцентите Горан Стојилковиќ и Владимир Стојчевски, во проектот учествуваат и актерот Висар Вишка, композиторот Александар Пејовски, Фејми Даут како прв асистент на камера, дизајнерот на звук Игор Поповски од студиото „Аудиохаус“, заедно со целосната екипа на секторот звук составена од Ристо Алчинов, Илија Цветковски, Драган Спасов, Ненад Стефаноски и Леотрим Вока.

Филмот светската премиера ја имаше минатата година во Главната програма на Сараевскиот фестивал, а македонската премиера беше на Фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола.

Покрај тоа „Отворена врата“ беше прикажан на петнаесетина значајни фестивали низ целиот свет.

Share

AnimeDao animedao god of highschool: Watch One Punch Man Episode 2 (https://animedao.nl/m/6ox/ep-2)

4Anime danganronpa 4anime: Fairy Tail Episode 175

Scroll to Top