(Фото) Статуите на Богородица и на св. Анте останаа цели во срушена црква во Турција

(Фото) Статуите на Богородица и на св. Анте останаа цели во срушена црква во Турција

пред 1 година

Фотографии од уништена црква по силниот земјотрес во Турција почна да се споделува и за кратко време беше шерувана милиони пати низ социјалните мрежи.

На нив се гледаат статуите од Богородица и Св. Анте кои останаа недопрени и покрај силниот потрес. Прв кој ги видел е локалниот свештеник Антуан Илгит, кој рече дека и покрај тоа што целата црква се срушила околу нив, тие останале да стојат.

„Вчера имавме миса во црквата. Фала богу што сите сме живи и здрави. Тоа е најважно. Ви благодариме за поканите, пораките и молитвите, ќе ве контактирам сите штом ќе се отворат линиите“, рече Илгит и сподели фотографии од статуата со Богородица

„Таа ќе ни даде сила во овие тешки моменти“, додаде тој.

 

Share
Scroll to Top