(Фото) Трите највлијателни дами во Америка избраа да носат виолетово заради нејзиното значење

(Фото) Трите највлијателни дами во Америка избраа да носат виолетово заради нејзиното значење

пред 5 месеци

На денот на Инаугурацијата три од највлијателните жени во Америка избраа да носат иста боја, виолетовата. Потпретседателката Камала Харис, поранешната прва дама Мишел Обама и поранешната прва дама и државен секретар Хилари Клинтон избраа да облечат историски важна нијанса. Дури и сенаторката Елизабет Ворен избра виолетова шамија. Па, зошто виолетовата е толку значајна?

“Виолетовата е боја на лојалност, постојаност до целта, непоколеблива цврстина кон некоја кауза. Белата боја, амблемот на чистота, го симболизира квалитетот на нашата цел; а златото, бојата на светлината и животот е како факел што ја води нашата цел , чиста и непоколеблива “, се вели во редот во билтенот на Националната женска партија во САД.

Второ, тоа е боја на движењето суфражетките.

Харис избра да носи бело уште во ноември за да го одржи говорот за победата, па соодветно во оваа пригода носеше друга суфражетна боја. Харис избра виолетови дизајни од Кристофер Џон Роџерс и Серхио Хадсон, двајца американски дизајнери, плус бисерите со потпис, кои се ода на нејзиното сестринство Алфа Капа Алфа, и ги инспирираа девојките и жените низ целата земја да стават свои бисери во знак на солидарност и прослава.

Хилари Клинтон исто избра виолетова боја за нејзиниот незаборавен говор уште во 2016 година (дизајниран од Ралф Лорен, кој го направи и костумот што го носи денес), испраќајќи им моќна порака додека разговараше со милиони разочарани жени кои облекоа панталони за да гласаат за неа, надевајќи се дека ќе ја изберат првата жена во Белата куќа.

 

Share

ANIMEFLIX watch anime free: Dr. Stone: Stone Wars Episode 11

WCOStream anime websites: Watch Naruto (Dub) Episode 205

Scroll to Top