Холивудската дива Џесика Линге заминува во пензија по пола век актерска кариера

Холивудската дива Џесика Линге заминува во пензија по пола век актерска кариера

пред 6 месеци

Познатата актерка Џесика Ланге откри зошто се повлекува од светот на глумата по речиси 50 години блескава кариера.

Ланге се прослави со улогата во филмот „Кинг Конг“ во 1974 година, а за улогата беше наградена со Златен глобус, иако изведбата наиде на различни критики. Холивудската дива има два Оскари и пет Златни глобуси.

Нејзините улоги во филмовите „Тутси“ (1982) и „Синото небо“ (1994) и донесоа Оскар. Актерката Џесика Ланг е родена во Минесота и живее во Гринич Вилиџ со трите деца и две внуци. По 46-годишна кариера, таа постепено да ги намалуваше улогите.

Како една од причините за нејзиното повлекување од актерството, таа го наведе недостатокот на креативност во филмската индустрија бидејќи продуцентите само бркаат профит.

„Акцентот не е на уметноста и добрите приказни. Важно е акционерите да се задоволни. Не ме интересираат овие големи филмови од франшизата на стрипови. Мислам дека тие ја жртвуваа уметноста за профит“, рече таа.

Не и се допаѓа ниту монтажата на модерни филмови, кои ги смета за премногу агресивни. Сите заедно доведоа до појава на прекрасни филмови и прекрасни приказни.

Нејзиното пензионирање е секако постепено бидејќи во 2013 година ги објави своите планови за пензионирање, по што глумеше во „Американска хорор приказна“. Филмовите во кои ќе ја гледаме се „Long Day’s Journey Into Night“ и биографски филм за Марлен Дитрих.

Share
Scroll to Top