101-годишна Италијанка третпат заразена од корона

101-годишна Италијанка третпат заразена од корона

пред 10 месеци

Докторите во Италија ѝ се воодушевуваат на отпорноста на баба Марија, која трипати се заразува од коронавирусот и секојпат излегува победник.

Марија Орсингер има 101 година и ги преживеала и шпанскиот грип и Втората светска војна, а сега и короната, и тоа трипати. Таа првпат се зарази уште во февруари во првите денови од пандемијата во Европа.

„Во февруари мајка ми беше хоспитализирана во ‘Сондало’, каде што потоа докторот ни рече дека е најстариот пациент што оздравел и дека дури и многу лесно поминала. Дишела сама и немала температура“, раскажува ќерка ѝ Карла.

Баба Марија потоа во јули го прослави својот 101. роденден.

Во септември повторно била хоспитализирана и позитивна на корона по што 18 дена била под медицинска нега. Сепак, докторите велат дека се вчудовидени од нејзината отпорност бидејќи хоспитализацијата, всушност, и не била потребна, туку само како претпазливост поради нејзината возраст.

Минатиот петок 101-годишната баба третпат излегла позитивна. Овојпат Марија е асимптоматска и се наоѓа во својот дом.

Родена е на 21 јули 1919 година во селото Гаџо, северно од Милано, во близина на границата со Швајцарија.

Share

Beck: Mongolian Chop Squad (Dub) Episode 26

Record of Lodoss War: Chronicles of the Heroic Knight (https://twistmoe.net/m/Bglb) Episode 27

Food Wars! The Fifth Plate Episode 13

Website https://wcostream.cc: Watch Persona 5 the Animation -THE DAY BREAKERS- wcostream Episode Full wcostream cartoons

Wikidot: http://www.wikidot.com/user:info/animeflixnl

Kissanimemx wordpress: https://kissanimemx.wordpress.com/

Scroll to Top