Tексас од глава до пети - мода што ќе ја одбележи пролетта

Tексас од глава до пети – мода што ќе ја одбележи пролетта

пред 3 години

Тексасот е еден од ретките материјали кои се носат во текот на целата година, а кога ќе пристигне пролетта, тогаш буквално ги преплавува улиците.

Во водечките трендови за следната сезона дефинитивно се вбројуваат парчињата од тексас. Кошули, панталони, блејзери, фустани, здолништа или комбинезони од тексас веќе се најдоа во гардеробите на инфлуенсерите.

Покрај неизбежните фармерки, претежно лабави модели, кошулите направени од овој материјал се исто популарни. Јакните и кошулите доаѓаат во малку поинакви кроеви,  широките винтиџ јакни се посебно тренди, а миди-здолништата генерално имаат голем шлиц на средина.

Кога станува збор за бојата, доминира класичната сина боја, како што се очекуваше, иако секогаш можете да се направи неочекуван избор и да носат светлосини фармерки.

Тексасот може да се носи на безброј начини, но за една од најризичните комбинациите, во тексас од глава до пети, постојат неколку правила што треба да се практикуваат.

Комбинација од светол е темен тексас

Идеална за дневни комбинации. Фармерки,здолниште или шорц и тексас јакна, се носат со лелеава кошула или памучна блуза со долги ракави. Тие комбинации без проблем може да се комбинираат со светли фармерки и темна кошула од тексас.

Долга тексас јакна и тексас здолниште

Еден од главните трендови сезонава се долгите тексас јакни со каиш, кои изгледаат како мантил. Може да ги носите како фустан, или кошула и тексас здолниште одоздола.

Share
Scroll to Top