(Видео) Барселона го прегази Баерн, Лил среде Мадрид го шокира Атлетико

пред 7 часа

Барселона во дербито на колото го декласира Баерн, а Лил на „Метрополитано“ го шокира Атлетико. Победи вечерва забележаа Манчестер сити, Динамо Загреб, Феенорд, Ливерпул и Интер.

Барселона со камата ги наплати сите порази од Баерн во изминатите неколку сезони. Под водство на екс тренерот на Баварците, Ханси Флик и со хет-трикот на капитенот Рафиња Барселона победи со 4:1.

Каталонците го започнаа натпреварот на најдобар можен начин бидејќи Рафиња ја искористи грешката на дефанзивците на Баерн во првата минута и им донесе предност на домаќините. Баерн одговори во 10.минута кога на Кејн му беше поништен гол поради офсајд. Сепак, Англичанецот повторно ја погоди мрежата во 18. минута.

Тимот на Ханси Флик беше подобар во поголемиот дел од првото полувреме. Роберт Левандовски во 36. минута донесе ново водство за Рафиња уште еднаш да се запише меѓу стрелците пред да замине на пауза. Така Барселона имаше +2 на полувремето.

Второто полувреме започна со поголема иницијатива на тимот на Винсент Компани, но Рафиња повторно ја презеде одговорноста и го комплетира хет трикот во 56. минута. Домашните рутински го приведоа натпреварот кон крајот и ја забележаа втората победа во Лигата на шампионите.

Лил во претходното коло го победи Реал, а во ова на „Метрополитано славвеше над Атлетико со 1:3.

Апсолутен трагичар на мечот е напаѓачот на 2јорганџиите“ Серлот кој во првото полувреме два пати беше сам со голманот Шевалие и не успеа да постигне гол. Фанцускиот голман се истакна и кога успеа од гол линијата да го одбрани ударот на Хименез.

Атлетико поведе во осмата минута преку Хулијан Алварез, кој искористи една грешка на Туре.

Она што го промашија домашните фудбалери во првиот дел на наплата дојде во вториот. Жегрова во 61.минута постигна брилијантен гол, во 74.минута Лил направи пресврт со гол од сомнителен пенал. Точка на мечот стави Дејвид во 89.минута, откако Атлетико преку Лино и Симеоне не исористи уште две големи шанси.