Усвоен шестиот пакет санкции: ЕУ ја забранува руската нафта

пред 2 години

ЕУ се согласи на нови санкции против Русија. Пакетот вклучува ембарго за нафта.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Европската унија штотуку ја одобри шестата рунда санкции против Русија, пишува Ројтерс.

„Има одлука на амбасадорот. Шестиот пакет ќе стапи во сила по неговото објавување во Службениот весник на ЕУ, приближно во петок“, изјави неименуван дипломат за новинарите во Брисел, цитирајќи го Ројтерс.

Share
Scroll to Top