(Видео) Кузеска: Растат платите, невработеноста на историски ниско ниво – тоа се докази за успешните политики

пред 2 месеци

Со надминување на коронакризата, македонската економија денес е стабилна, развојна и се движи во добар правец, порача денеска портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

„Имаме историска стапка на невработеност од 16 отсто, а просечната плата за април 2021 година е за 10 отсто поголема во однос на истиот месец од 2020 година“, нагласи таа.

Портпаролката посочи податоци од Државниот завод за статистика, според кои, во првите пет месеци од годинава, забележан е раст на извозот од 58,2 отсто во однос на истиот период лани.

„Сето ова се показатели кои говорат за успешноста на економските мерки на Владата предводена од СДСМ. Како одговорна партија, постојано сме посветени на мерки и политики кои го унапредуваат животниот стандард на граѓаните и придонесуваат за засилен економски развој“, истакна Кузеска.

Share

Watch Doupo Cangqiong 4th Season Episode 24

Watch anime online for free at Animepahe anime pahe

Sprite: Between Two Worlds (Dub) (https://twistmoe.net/m/m5pa) Episode 2

4Anime: At The Mercy of The Sky Specials anime episode 3 online free at https://4anime.biz 4anime to go

Kissanime6 doodlekit: https://kissanime6.doodlekit.com/home#

Bibliocrunch: https://bibliocrunch.com/profile/gogoanimelol/

Scroll to Top