ВМРО-ДПМНЕ повика на голем протест на 18 јуни, блокадата во Собранието продолжува

пред 2 години

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи со активната блокада во Собранието.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски по завршувањето на Извршниот комитет на партијата најави голем протест на 18 јуни и повика на масовна излезност.

„Молкот не е опција, протест за промени и подобар живот“, порача Муцунски.

Според опозициската партија, предвремените парламентарни избори се единствено решение. Муцунски образложи дека изборите се неопходни поради штните политики на власта, а во таа насока зборуваше за енергетската криза, инфлацијата и зголемените трошоци на компаниите. Муцунски додаде дека капиталните инвестиции се на ниско ниво, не е испорачан датум за ЕУ, а на проблемите во правосудниот систем, како што рече, укажуваат и меѓународните фактори.

Извршниот комитет заклучи и дека реформите во администрацијата се во застој, корупцијата е висока, а за сообраќајните несреќи кај Ласкарци и во Бугарија, и модуларната болница во Тетово се’ уште нема одговорност.

Share
Scroll to Top