Заев – Маричиќ: Со Изборниот законик обезбедивме дополнителни гаранции за локални избори според највисоки стандарди

пред 3 дена

Премиерот, Зоран Заев, и министерот за правда Бојан Маричиќ примија делегација на мисијата за следење на локалните избори на канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР), предводена од шефицата на мисијата Тана де Зулуета.

Премиерот Заев и министерот Маричиќ на средбата истакнаа дека сите подготовки за спроведување фер и демократски избори за градоначалници и за совети во општините во надлежност на Владата се спроведени во целост во согласност со препораките на ОБСЕ-ОДИХР, вклучувајќи и поголем дел од оние кои се однесуваа и на Изборниот законик.

Тие на средбата соопштија дека со прифатените амандмани на Изборниот законик кои поминаа со големо мнозинство од сите политички партии во Собранието, се обезбедени дополнителни гаранции за спроведување на локалните избори според највисоки стандарди.

„Како дел од прифатените амандмани е и предложеното дополнување во Законот со кој се зголемувањето на отчетноста, транспарентноста и контролата на државните ресурси за време на изборниот процес. Во таа насока, за остварување целосен надзор, сите државни институции се задолжени до Државната комисија за спречување на корупцијата да достават податоци за сите моторни возила со кои располагаат со цел увид во нивното користење за време на изборите и спречување на евентуални злоупотреби“, соопштија од Владата.

Share

Black Bullet: Tenchuu*Girls (https://wcostream.cc/m/BkVP) Episode Full-Raw

Website https://animebee.to: Watch Arte (Dub) animebee Episode 12 watch anime dub

Rainbow Days OVA (https://animekisa.in/m/gDqD) Episode Full

Love Live! Nijigasaki Gakuen School Idol Doukoukai Episode 13

Nootheme: https://nootheme.com/forums/users/kissanimemx/

Reedsy: https://reedsy.com/discovery/user/onlinekissanime

Scroll to Top