Министерството за здравство: Не е вистина дека Македонија ја набавува руската вакцина преку посредник од Србија

пред 7 месеци

Министерството за здравство ја демантира веста дека Република Северна Македонија преку „посредник – српски државјанин“, ја набавила вакцината против Ковид-19, Спутник В производство на рускиот Центар „Гамалеја“.

Станува збор за целосно неточни информации и бараме овој демант да биде објавен во целост, велат од Министерството.

„Министерството за здравство ја информира јавноста дека набавката на вакцината Спутник В од самиот почеток се одвива во директна комуникација со Рускиот инвестициски фонд во Москва и нема никаков посредник во комуникацијата. Првите 3.000 дози вакцини веднаш пристигнаа откако МЗ го потпиша договорот за набавка на 200.000 вакцини од проиводителот на вакцината Спутник В.

За набавка на вакцини против Ковид 19, без разлика дали станува збор за Спутник В, Синофарм, Астра Зенека или Фајзер, или Ковакс механизмот, нашата држава ја плаќа цената на вакцината понудена од производителот. Министерството за здравство уште еднаш потенцира дека нема провизии за ниту една набавка на вакцини против Ковид 19. Ваквите лажни вести имаат за цел намерно да го нарушат процесот на набавки на вакцини.

Министеретсвото за здравство ја цени и поддржува слободата на медиумите, истражувачкото и критичко новинарство, но укажуваме информациите до кои доаѓаат медиумите сериозно да ги проверуваат, како би се избегнало ширење на лажни вести“, наведе Министерството за здравство во демантот.

Share

AnimeKisa: Cyborg 009 and the Monster Wars anime episode Full online free at https://animekisa.in dubbed anime

Kingyo Chuuihou! (Movie) (https://gogoanime.be/m/BYgv) Episode Full

Yona Yona Penguin (Dub) (https://4anime.biz/m/gg16) Episode Full

https://animebee.to animebee

Ultimate-guitar: https://www.ultimate-guitar.com/u/animefreakws

Starity: https://starity.hu/profil/293399-animeflixnl/

Scroll to Top