СДСМ: Навремено исплатени околу 10 милиони евра субвенции на сметките на речиси 12 илјади земјоделци

пред 5 месеци

„СДСМ и Владата предводена од премиерот Зоран Заев продолжува со вистинска грижа за земјоделците, особено кога поддршката од државата им е најпотребна.

10 милиони евра субвенции се исплатени на сметките на речиси 12.000 земјоделци.

Субвенции се исплатени за фармери кои имаат обележани грла говеда, кози, а пари на сметки имаат и сите фармери кои задржале женско јагне.

На тутунопроизводителите исплатени се 11,4 милиони денари за произведен и предаден тутун од реколта 2020 година.

Продожуваме со навремена и неселективна исплата на субвенции, во интерес на секој земјоделец.

4 милијарди денари веќе се исплатени за земјоделците, а со усвоениот ребаланс на располагање имаме уште 3 милијарди денари.

Со заокружување на овие исплати во 2021 година се очекува да се исплатат рекордни 115 милиони евра за над 66.000 земјоделци.

Во наредниот период следи исплатата на субвенциите и преостанатите субвенции.

Државата е тука за земјоделците, грижата за нив останува врвен приоритет на Владата предводена од СДСМ.

Создаваме услови за раст и развој на агро-секторот, за земјоделците да продолжат да произведуваат квалитетни производи“

Соопштение на СДСМ

Share

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Tokyo Revengers Episode 22

anime streaming Attack on Titan

4Anime Bleach Episode 366

anime website Tokyo Revengers (Dub)

anime stream 4Anime Attack on Titan

Scroll to Top