Силно полициско обезбедување на плоштадот кај Мавровка

пред 2 години

Засилено е полициското обезбедување кај ТЦ Мавровка пред денешниот протест против францускиот предлог.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Според најавата, собирното место е пред Владата во 19 часот, преку Мавровка до МНР, по што протестот ќе заврши пред Собранието.

Последен пат кога демонстрантите одеа по оваа рута имаше пиштоли и хаос.

Орагнизаторите на протестот претходно денес апелираа на мирно и достоинствено протестирање. Упатија апел и до министерот Оливер Спасовски и МВР да се откаже од создавање на тензии, и да обезбеди протоколи за достоинствено и мирно протестирање.

Share
Scroll to Top