Алекс Албон повторно ќе вози Формула 1

Алекс Албон повторно ќе вози Формула 1

пред 10 месеци

Вилијамс експресно најдоа замена за Џорџ Расел. Мерцедес, вчера, објавија дека Британецот ќе му биде колега на Луис Хамилтон од наредната сезона, а денес Вилијамс го потврдија Алекс Албон како партнер на Николас Латифи.

Албон зад себе има две сезони во Формула 1, како возач на Торо Росо (сега Алфа Таури) и Ред Бул. За Торо Росо настапил на 12, а за Ред Бул на 26 трки.

По завршувањето на сезоната 2020, незадоволни од неговите резултати, челниците на Ред Бул решија да не му понудат договор, туку го му доделија да биде резервен возач.

Албон оваа сезона вози во ДТМ-серијата.

Share

máy chủ go88 kết quả go88 quy định rút tiền go88

bắt cầu sunwin sunwin laser engraver tải sunwin 2022

Scroll to Top