Го „запалија“ небото над Сплит – Торцида го прослави 70 роденден

Го „запалија“ небото над Сплит – Торцида го прослави 70 роденден

пред 8 месеци

Навивачката група на фудбалскиот клуб Хајдук, Торцида, на полноќ на спектакуларен начин прослави 70 години од своето постоење. Небото над Сплит, но и други хрватски градови сјајеше од факели и други пиротехнички средства.

Торцида е основана на 28.октомври 1950 година од сплитски студенти во Загреб. Тие биле инспирирани од приказните на Бајдо Вукас и останатите играч на Хајдук, кои раскажувале за атмосферата на СП во Бразил и начинот на навивање на бразилската Торцида.Share

ANIMEFLIX dubbed anime: Watch Naruto (Dub) Episode 75

4Anime 4anime hunter x hunter: Watch Naruto: Shippuden Episode 467 (https://4anime.biz/m/nOy/ep-467)

Scroll to Top