Македонија на Европско! Исторски успех на фудбалерите

пред 10 месеци

Македонија првпат во историјата ќе игра на едно големо фудбалско натпреварување, остварувајќи го сонот на илјадници фудбалски навивачи, откако во баражот за квалификациите за Европското првенство во 2021 на гости стигна до храбра победа од 1:0 над Грузија, благодарение на вечниот Горан Пандев, кој уште еднаш покажа дека е класа играч.

Со овој успех е исполнет историскиот сон на сите фудбалери кои го носеле црвено-жолтиот дрес и мора да му се честита на селекторот Игор Ангеловски, кој состави тим со мешавина на искуство и младост кој сега следниот јуни, се надеваме со публика на трибините ќе се бори на Европското првенство во пресметките со силните репрезентации на Холандија, Австрија и Украина.

Дуелот во Тбилиси, каде што Грузија немаше пораз во 13 меча, започна со едно тесно, тешко за гледање прво полувреме, во кое домаќините ја имаа иницијативата, но најдобрата шанса ја имаше токму Пандев во 35-тата минута, кога само реакцијата на грузискиот голман спречи гол.

Во второто полувреме, клучниот момент дојде во 56. минута, кога триото на фудбалери кои настапуваат во италијанската Серија А го покажа својот квалитетот. Фантастичниот Елиф Елмас беше креатор и со совршена акција со Илија Несторовски му асистираа на Горан Пандев, кој покажа дека е мајстор на фудбалската игра постигнувајќи прекрасен гол.

По ова, иницијативата на македонската репрезентација резултираше со уште неколку убави шанси, во кои пропуштивме да ја осигураме победата и во исто време да го кренеме притисокот на навивачите пред ТВ-екраните, кои на крајот сепак, имаа шанса да искусат еден историски момент.

Share

Watch Vandread (Dub) Episode 13

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

Website https://animepahe.cc: Watch Wizard Barristers (Dub) animepahe Episode 12 english anime

Android libhunt: https://android.libhunt.com/u/kissanimemx

Guides: https://guides.co/p/gogoanimelol

Scroll to Top