Норвежаните ја освоија Планица, Словенците само четврти

Норвежаните ја освоија Планица, Словенците само четврти

пред 9 месеци

Норвешка ја одбрани тимската титула од Светското првенство во скијачки летови на славната словенечка леталница Планица, за да освојат вкупно петто злато на ова лудо натпреварување.

Германците, предводени од новиот светски шампион Карл Гајгер беа на чекор до прва тимска титула во нивната историја, откако беа лидери пред последната група на скокачи, пред Халвор Егнер Гранеруд да скокне 234.5 метри за Норвешка, а Гајгер „само“ 224.5 метри. Покрај Гранеруд во норвешкиот тим беа и Даниел Андре Танде, Јохан Андре Форфанг и Роберт Јохансон.

Бронзениот медал го освои Полска (Жила, Стекала, Стох и Кубацки), додека домаќините Словенија (Домен Превц, Петер Превц, Бор Павловчич и Анже Ланишек) беа четврти.

https://www.youtube.com/watch?v=pr8mdhIK1rY

Share

Animepahe: Animated Classics of Japanese Literature anime episode 2 online free at https://animepahe.cc anime

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD

WCOStream: Guardian of Darkness (Dub) anime episode 3 online free at https://wcostream.cc mickey and the roadster racers wcostream

AnimeFLV - Ver Anime, Ver Anime Online Sub Español en HD

Beautifulnow: https://beautifulnow.is/users/animefreakws

Gab: https://gab.com/kissanimemx

Scroll to Top