Официјално – идната сезона Формула 1 во Саудиска Арабија

Официјално – идната сезона Формула 1 во Саудиска Арабија

пред 6 месеци

Управата на Формула 1 денеска соопшти дека од наредната сезона во шампионатот ќе се вози и трката за Големата награда на Саудиска Арабија. Ќе се вози ноќна трка, низ улиците на Џеда, идниот ноември. Тоа би требало да е првата трка од новата Ф1 сезона.

„Возбудени сме што на Саудиска Арабија можеме да и посакаме добредојде во Формула 1 за сезоната 2021 и ја поздравуваме нивната најава по шпекулациите минатите денови. Саудиска Арабија е земја која забрзано станува средиште на спортот и забавата, откако претходните години бројни спортски настани се одржуваат токму таму“ рече претседателот на Формула 1, Чејс Кери.

Саудиска Арабија ќе биде третиот домаќин на трка во Формула 1 на Блискиот исток, по Бахреин и Абу Даби.

Share

AniWatch anime sites: The Promised Neverland Season 2 Episode 11

AnimeHeaven arifureta anime heaven: The Promised Neverland Season 2 Episode 5.5 (https://animeheaven.pro/m/nxMq) Episode Full

Scroll to Top