Пеле се прости од Марадона: Еден ден на небо заедно ќе шутираме топка

Пеле се прости од Марадона: Еден ден на небо заедно ќе шутираме топка

пред 6 месеци

Бразилската фудбалска легенда Пеле се прости со својот стар пријател Диего Марадона, велејќи дека е жално да се загуби пријател на ваков начин.

Марадона почина во средата од срцев напад на само 60 години, по што аргентинскиот претседател Алберто Фернандез прогласи три дена национална жалост во земјата.

„Сигурно, еден ден ќе шутираме топка заедно на небото горе“, се вели во кратката објава на Пеле дадена до „Ројтерс“.

Иако во текот на годините ги разделуваше генерациски јаз, како и национален јаз во лутотот јужноамериканско ривалство Аргентина-Бразил, двајцата фудбалери подоцна во животот праќаа пријателски пораки еден кон друг.

Share

ANIMEFLIX death note animeflix: Watch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 15

4Anime watch anime dub: Dragon Ball (Dub) (https://4anime.biz/m/MXP) Episode 153

Scroll to Top