Премиер лигата ќе помага на пониските лиги со 250 милиони фунти

Премиер лигата ќе помага на пониските лиги со 250 милиони фунти

пред 10 месеци

Премиер лигата и Англиската фудбалска лига (ЕФЛ) се согласија на „пакет“ за спас на англискиот фудбал по кризата со КОВИД-19, вреден 250 милиони фунти.

Преговорите траеја неколку месеци преку британскиот Оддел за култура, медиуми и спорт, и сега 24-те клубови од Чемпионшип ќе имаат достапни заеми без камата од 200 милиони фунти. Премиер лигата ќе плати 15 милиони фунти за осигурување на заемот, кој ќе биде ограничен на 8.33 милиони фунти по клуб и ќе мора да се врати до јуни 2024 година.

Лига 1 (третата лига) и Лига 2 (четвртата лига) ќе добијат грант по 30 милиони фунти според односот на загубените пари од приходите од продадените билети во минатите сезони. Секој клуб од третата лига ќе добие по најмалку 375.000 фунти, додека четвртолигашите ќе добијат 250.000 фунти. Преостанатите 20 милиони фунти ќе бидат достапни за итни случаи.

Share

AnimeDao: Gregory Horror Show: The Last Train (Dub) anime episode 26 online free at https://animedao.nl my hero academia season 4 animedao

AnimeTV Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://gogoanime.be: Watch Actors: Songs Connection gogoanime Episode 12 gogoanime official site

https://4anime.biz toilet bound hanako kun 4anime

Tune: https://tune.pk/user/gogoanimebe/about

Divephotoguide: http://www.divephotoguide.com/user/gogoanimebe

Scroll to Top