Рокада во Хернинг–Норвешка и го зема европското злато на Франција

Рокада во Хернинг–Норвешка и го зема европското злато на Франција

пред 9 месеци

Ракометарките на Норвешка се нови шампионки на Европа откако пред малку во финалето во дански Хернинг со 22-20 славеа против селекцијата на Франција.

На овој начин, дојде до „рокада“ на европскиот трон затоа што Франција беше бранител на златото. Денеска Норвешка го освои осмото злато на европските првенства.

На голот на Норвешка денеска речиси несовладлива беше голманката Маргарет Солберг. Таа имаше 16 успешни интервенции.

Во победничката репрезентација по 4 гола постигнаа Кристиансен, Сконгард и Нора Мерк.

Во селекцијата на Франција најпрецизна беше Паулета Фопа, со 5 гола.

Share

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

TwistMoe: Tenchi Muyo! Ryo-Ohki anime episode 6 online free at https://twistmoe.net watch anime online

Pleasant Goat and Big Big Wolf: Mission Incredible: Adventures on the Dragon's Trail (https://animeheaven.pro/m/26b7) Episode Full

AnimeBee: Assault Lily: Fruits anime episode 1 online free at https://animebee.to dubbed anime

Forum umbandaeucurto: https://forum.umbandaeucurto.com/usuario/AnimeFreak

Ko-fi: https://ko-fi.com/gogoanimelol

Scroll to Top