Удинезе го освои Рим, „небесносините“ лоши во Серија А

Удинезе го освои Рим, „небесносините“ лоши во Серија А

пред 3 години

Екипата на калчолигашот Удинезе, каде поради позитивен тест на коронавирус во составот го немаше македонскиот фудбалски репрезентативец, Илија Несторовски попладнево оствари значајна победа на „Олимпико“ во Рим против тимот на Лацио со 3-1 во деветтото коло на италијанската прва лига.

Се чини згуснатиот распоред среда – недела им пресуди на играчите на Симоне Инзаги, па по одличните партии во ЛШ каде на 4 меча собраа 8 бода, „небесносините“ сезонава не можат да се пофалат со многу бодови во Серија А. Тука по 9 кола имаат 2 нерешени и 3 порази, доволно само деветтата позиција.

Инаку, Удинезе поведе во 18-та минута, стрелец Арслан. На 0-2 во последните моменти од првиот дел зголеми Пусето.

Во второто полувреме високи 0-3 за гостите од Удине донесе Форестиери.

Конечните 1-3 ги постави Имобиле, од пенал, во 74 минута.

Удинезе со овој триумф собра 10 бода, доволни за 12-та позиција во моментов.

Share
Scroll to Top