Ферстапен со победа за крај на сезоната во Абу Даби

пред 9 месеци

Макс Ферстапен стартуваше од пол-позицијата и не беше предизвикан од возачите на Мерцедес во 55 круга на Абу Даби ГП трката, завршувајќи ја сезоната со својата втора победа и со надеж дека следната година ќе биде поинтересно и понеизвесно во борбата за трофејот.

Ферстапен беше над 10 секунди пред Валтери Ботас и повратникот Луис Хамилтон во Мерцедес, за своја прва победа по таа на Шпанското ГП во Барселона и вкупно 11-то искачување на подиумот оваа сезона, во трка каде што најголема опасност имаше од трошењето на гумите на Пирели. Ова е десетта победа во кариерата на 23-годишниот Холанѓанец.

Неговиот колега Алекс Албон беше четврти, по што следуваше двојката на Мекларен, Лендо Норис и Карлос Саинс Јуниор, за обезбедувањето на третото место во генерален пласман пред Рејсинг поинт, откако Ленс Строл беше само десетти, а на Серхио Перез, во можеби својата последна Ф1 трка му откажа моторот уште на стартот.

Даниел Рикардо во последната трка за Рено пред трансферот во Мекларен беше на седмото место, пред Пјер Гасли во Алфа Таури, додека деветти беше Естебан Окон откако го помина Строл во последниот круг. Една од најлошите сезони за Ферари во историјата заврши неславно – Шарл Леклер ја заврши трката на 13-тото место пред Себастијан Фетел, а двајцата беа зад Кими Раиконен, кој во Алфа Ромео вози со моторот на Ферари.

Сега, не очекува долга пауза до следната сезона во март, иако подготовките на новите болиди ќе почнат веќе по Нова Година, а тестирањето се враќа во февруари.

Share

AnimeFLV: Kurau Phantom Memory (Dub) anime episode 24 online free at https://animeflv.uk anime websites

GoGoAnime Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animebee.to: Watch Kaze no Matasaburou animebee Episode Full dubbed anime

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE

Forums bagisto: https://forums.bagisto.com/user/animefreakws

Zintro: https://www.zintro.com/profile/animefreakws

Scroll to Top