Фрапар ќе биде првата судијка на меч од Лигата на шампионите

Фрапар ќе биде првата судијка на меч од Лигата на шампионите

пред 7 месеци

Французинката Стефани Фрапар ќе биде првата судијка која ќе биде одговорна за меч од Лигата на шампионите, откако УЕФА ја делегираше за мечот помеѓу Јувентус и Динамо Киев во среда.

36-годишната Фрапар беше првата судијка која беше дел од големо натпреварување на УЕФА, откако ја делеше правдата на Суперкупот на УЕФА помеѓу Ливерпул и Челси во Истанбул минатата година. Таа исто така беше судијка на женското финале на СП помеѓу САД и Холандија лани, минатата година беше првата судијка во меч од Лига 1 (Амиен-Стразбур) како и прва судијка во Лига Европа (Лестер-Зорја Луханск).

Швајцарката Никол Петиња беше првата жена судијка во меч на УЕФА откако беше одговорна за три мечеви од квалификациското коло на УЕФА купот од 2004 до 2009.

Судијката Фрапар влезе во фудбалската историја во Истанбул

Share

GoGoAnime gogoanime my hero: Watch Fire Force Season 2 Episode 15

KissAnime kissanime news: Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen Episode Preview 02

Scroll to Top