Кире со најубавиот гол на мечот, но Нант загуби од Мотор!

Кирил Лазаров се врати со фантастичен меч за Нант и со шест гола, меѓу кои и според ЕХФ „класичниот“ најдобар гол, но тоа не беше доволно Нант да слави над Мотор Запорожје, губејќи со 31:32 во драматична завршница.

Украинскиот противник се покажа како опасен, не дозволувајќи Нант да се одвои, но на 10 минути пред крајот, Нант имаа два гола предност (30:28). Тогаш, Борис Пухоски постигна два од своите три гола во последната минута за Мотор да направи пресврт и да стигне до одлична победа.

Со овој резултат, Нант остануваат на шестото место на табелата во групата Б со две победи и 4 поени, додека Мотор се четврти со 8 поени.

Во групата на РК Вардар пак, Пик Сегед стигна до втората победа во низа, откако Бенце Бенхиди со 11 гола ги предводеше до 30:27 победа над Мешков Брест. Со победата, унгарскиот клуб го помина Вардар на шестото место со 4 поени по шест меча, додека Вардар се седми со 3 поени по пет меча.