ЛЕ: Сосиедад во 92. минута се спаси на „Диего Марадона“, Арсенал со совршена „шестка“

Реал Сосиедад со гол во 92. минута извлече 1:1 реми со Наполи за во последен момент да се пласира во нокаут фазата на Лига Европа, откако Алкмар исто така прими гол во судското продолжение за да загуби кај Риека на гости (2:1).

Пјотр Зиелински ги донесе во рано водство „партенопеи“, а на местото на Полјакот во 74. минута во игра влезе и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, околу кого во последните недели има многу шпекулации за трансфер.

Арсенал, пак, и покрај слабата форма во Премиер лигата, ги заврши натпреварувањата по групи во Лига Европа со шест победи во шест меча по 4:2 триумфот на гостувањето кај ирскиот Дандалк. Нкетија, Елнени, Вилок и 19-годишниот Фоларин Балгун постигнаа голови за „топчиите“.

Рома со млад тим загуби со 3:1 кај ЦСКА Софија, додека со победи првите места ги потврдија Глазгов Ренџерс (2:0 на гости кај Лех Познањ) и Баер Леверкузен (4:0 дома против Славија Прага).