Мурињо и Бејл го провоцираа Реал

Герет Бејл му ја обезбеди победата на Тотенхем над Брајтон 2:1, со која тимот се искачи на втората позиција на табелата во Премиер лигата. За Велшанецот ова беше прв гол за Тотенхем по 7 години и 166 дена. Бејл, во 2013 година од Тотенхем се пресели во Реал.

Бејл неколку минути по влегувањето во игра, со глава ја спроведе во голот асистенцијата на уште еден игра кој летово од Реал се пресели во Тотенхем, Серхио Регуилон.

По натпреварот менаџерот Жозе Мурињо испрати мала провокација на адреса на Реал.

„Кога ќе најдам пет слободни минути ќе се закачам на интернет за да погледнам што пишуваат медиумите во Мадрид за Бејл“.

Покрај Мурињо и Бејл го провоцираше Реал. Со едно гласно „Вамос“ тој го прослави голот против Брајтон.