Арсенал со победа кај фенерџијата Шефилд јунајтед

Арсенал ја прекина низата од два меча без победа со 0:3 триумф кај Шефилд јунајтед, последнопласираниот клуб во Премиер лигата, за повторно да се вратат во горната половина од англиската табела.

Тимот на Микел Артета беше многу критикуван поради неефикасноста, недисциплинираноста и слабите резултати, но на „Брамал лејн“ овојпат не дозволија никакви изненадувања. Александер Лаказет во 33. минута ги донесе гостите во водство, пред Габриел Мартинели да ја смести топката во мрежата по грешката на одбраната на Шефилд во 72. минута. Лаказет го постигна својот втор гол во 85. минута за убедлива победа.

Арсенал се на деветтото место на табелата со 45 поени, огромни 10 поени зад клубовите од топ 4, додека Шефилд јунајтед се убедливо последни и практично второлигаш со само 13 освоени поени во 2020/21.