Активистите за човекови права: Повеќе 1.000 притворени на протестите во Белорусија

пред 6 месеци

Белорускиот нерегистриран центар за човекови права „Весна“ го ажурираше својот онлајн список на учесници на протестните митинзи приведени вчера во Белорусија. Според последните податоци, тој вклучува повеќе од 1.000 луѓе, пренесува ТАСС.

„ Во неделата на 15 ноември се одржаат нови протестни митинзи во Белорусија. Притворањата започнаа во Минск во областа Пушкинска и Притиского, каде што се собраа мирни демонстранти. Има извештаи и за притворања во Новогрудок, Бобруиск, Витебск, Гомел и Светлогорск “, се вели во соопштението на веб-страницата на центарот.

Од 0:17 часот во понеделникот, на списокот на приведени, објавен на веб-страницата на центарот, има 1.048 лица. Мнозинството биле приведени во Минск, а има извештаи за притворени жители на Брест, Бобруиск, Витебск, Гродно, Новополотск, Могилев и други градови во републиката.

Во Белорусија вчера се одржаа протестни митинзи за да му се оддаде почит на 31-годишниот жител на Минск, Роман Бондаренко, кој почина на 12 ноември. Т.н. „плоштад на промена“ на улицата „Червјаков“ во Минск стана епицентар на протестот.

На 11 ноември, луѓето во обична облека пристигнаа на местото за средба на опозицијата и започнаа да ги симнуваат црвено-белите ленти од тамошната ограда. Според очевидци, откако разменил неколу збора со нив, Бондаренко бил приведен и однесен. Подоцна, човекот беше итно пренесен во болница од централната полициска станица во Минск. Беше речено дека бил повреден „во тепачка“.

На 12 ноември Бондаренко почина. Беше создаден спонтан споменик на местото на неговиот притвор, а локалните жители носеа цвеќиња и палња свеќи. Во неделата, стотици припадници на безбедносните сили пристигнаа на местото, го опколија и насилно ги растераа демонстрантите, спроведувајќи масовни притворања.

Share

AnimeFreak animefreaks anime: Watch Naruto Episode 54 (https://animefreak.ws/m/3qx7/ep-54)

AnimeDao death note animedao: The Rising of the Shield Hero (Dub) (https://animedao.nl/m/WyNw) Episode 25

Scroll to Top