(Видео) Трамп: Вакцината против коронавирус прво на Американците

пред 10 месеци

Претседателот на САД, Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која се осигура дека вакцината против коронавирус најпрво ќе ја добијат Американците, а дури потоа е можно да се дистрибуира во други земји.

„Потпишав извршна наредба за да осигурам дека американските граѓани се приоритет во примањето на американската вакцина. „Потоа, ќе соработуваме со други земји ширум светот“, рече Трамп.

Трамп истакна дека секој Американец што сака да се вакцинира ќе ја добие вакцината.

Тој додаде дека извозот на вакцини ќе започне скоро веднаш затоа што, како што наведе, пристигнуваат неколку милиони дози.

Трамп неодамна изјави дека вакцината најпрво ќе му биде дадена на најзагрозениот дел од популацијата, додека за останатата популација ќе биде достапна до април.

Share

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

GoGoAnime Watch english anime Online in HD for FREE

KissAnime: Glitter Force anime episode 48 online free at https://kissanime.mx anime

Wikidot: http://www.wikidot.com/user:info/animefreak

Openstreetmap: https://www.openstreetmap.org/user/animefreakws

Scroll to Top