Во Бугарија 3.414 новозаразени со коронавирус, 72 починати

пред 4 години

Во Бугарија се потврдени нови 3.414 случаи на коронавирус, а починаа 72 лица, објави Националниот здравствен центар.

Во последните 24 часа биле тестирани 8.885 лица, што значи дека 38,42 проценти од нив биле позитивни, пренесува БТА.

Во моментов во Бугарија има 90.725 активни случаи, од кои 4.768 се во болница, или 284 на одделот за интензивна нега.

Од почетокот на пандемијата во Бугарија се регистрирани 90.725 случаи на Ковид-19, а како резултат на вирусот починале 1.970 лица.

Share
Scroll to Top