Во Северна Кореја стрелан маж поради кршење на корона-правилата

пред 3 години

Северна Кореја одржа јавна егзекуција пред стрелачки вод за да го казни граѓанинот за кршење на правилата утврдени поради коронавирусот, велат извори од таа земја.

Мажот обвинет за шверц преку затворената граница со Кина бил застрелан на 28 ноември, со цел да се исплашат луѓето и да ги натераат да ги следат правилата, пренесува Радио Слободна Азија.

Иако Северна Кореја официјално тврди дека немала случаи на Ковид-19, режимот на Ким Џонг-Ун воведе итни мерки на карантин на високо ниво и на војниците им е наредено да пукаат во минувачите на кинеската граница, велат извори.

„Стрелачкиот вод изврши јавна егзекуција за да им се закани на жителите околу границата, бидејќи имаше многу контакти со луѓето од другата страна на границата, вклучително и криумчарење“, рече изворот.

Убиениот маж наводно имал педесетина години и бил обвинет за криумчарење со кинески деловни партнери преку границата, која беше затворена во поголемиот дел од 2020 година.

Share
Scroll to Top