Грк уапсен во Грција поради шпионирање за Турција

пред 5 месеци

Грчката полиција уапси службеник на турскиот конзулат обвинет за шпионажа и овој потег најверојатно ќе доведе до натамошно влошување на односите.

Станува збор за лице од грчка националност кое е вработено во турскиот конзулат на островот Родос. Службеникот е уапсен по сослушувањето кое траело една недела.

Уапсено е и друго лице од грчка националност, а станува збор за готвач на патнички брод што пловел на релација Родос-Кастелоризо, изјави за „Ројтерс“ официјален претставник на грчката полиција.

Еден од осомничените е обвинет за фотографирање на движењето на грчките вооружени сили во Егејското Море.

Грчките медиуми објавија дека и двајцата се припадници на муслиманското малцинство на северот на земјата.

Турција не реагираше на обвинувањата за апсење на двајца мажи обвинети за шпионирање за Анкара.

Односите меѓу Грција и Турција се обележани со долгогодишни тензии, почнувајќи од кипарското прашање до правото за експлоатација на потенцијалните наоѓалишта на нафта и гас на Егејот и Медитеранот.

Share

AnimeHeaven anime: Your Lie in April (https://animeheaven.pro/m/EDo) Episode 22

ANIMEFLIX animeflix safe: Watch DARLING in the FRANXX Episode 9

Scroll to Top