Европскиот парламент ги прекина преговорите за повеќегодишниот буџет на ЕУ

пред 5 месеци

Европскиот парламент (ЕП) ги прекина преговорите со земјите-членки за идниот повеќегодишен буџет на Европската унија (ЕУ) за периодот од следната до 2027 година, по цена да се одложи планот за опоравување од пандемијата на коронавирус вреден 750 милијарди евра.

„Европратениците ќе се вратат на преговарачката маса кога Советот што ги претставува земјите-членки ќе покаже вистинска волја за постигнување договор“, се вели во соопштението на ЕП.

Портпарол на германското претседателство со ЕУ изрази жалење за „пропуштената можност“.

Шефовите на држави и влади на ЕУ во јули се договорија за седумгодишен буџет вреден 1,07 трилиони евра. Сепак, парламентот бара многу поголема сума што на крајот ќе биде наменета за „15-те главни програми“ на ЕУ. Но, одлука за ова прашање ќе се донесе само за неколку години.

Share

Watch Black Clover Episode 43 at AnimePlanet jojo part 5 anime planet

Watch Naruto (Dub) Episode 194 (https://animeheaven.pro/m/rMX/ep-194) at website https://animeheaven.pro. See more dr stone anime heaven

Scroll to Top