Зеленски го обвини Путин дека го поддржал Хамас во убиствено беснеење против Израел на 7 октомври

Зеленски го обвини Путин дека го поддржал Хамас во убиствено беснеење против Израел на 7 октомври

пред 8 месеци

Володимир Зеленски го обвини режимот на Путин дека го поддржал убиствениот напад на Хамас врз Израел.

Водачот на војната во Украина тврди дека џихадистичките злосторства од 7 октомври се “навистина голема желба” за Русија, објави „Делји мејл“.

Истакнувајќи ги врските на Москва со поддржувачите на Хамас во Иран, тој додаде дека војната во Газа сега го оддалечила вниманието на светот од незаконската и варварска инвазија на Кремљ во Украина.

Во долго интервју за „Сан“, Зеленски ја обвини Русија за “палење пожари” низ целиот свет и доведување на планетата на работ на Третата светска војна со нејзината војна во источна Европа.

Тој, исто така, откри дека преживеал околу шест очигледни обиди за атентат од страна на Путин од избувнувањето на војната на 24 февруари – додавајќи дека Кремљ планира да го сруши пред крајот на годината во мисијата, очигледно наречена “Мајдан 3” – референца на евромајданската револуција од 2014 година која ја предизвика руската анексија на Крим.

Зеленски рече: “Украина денес е во центарот на овие глобални ризици од оваа Трета светска војна. И навистина мислам дека Русија ќе притисне додека САД и Кина заедно не им кажат многу, многу сериозно да излезат од нашата територија.”

Ова доаѓа откога американскиот министер за одбрана, Лојд Остин, вети понатамошна американска поддршка за Украина за време на ненајавуваната посета на Киев во понеделникот, со цел да се спречи загриженоста дека помошта од нејзиниот најголем сојузник може да се поколеба.

САД обезбедија преку 40 милијарди американски долари безбедносна помош за Украина од инвазијата на Русија и вети дека ќе го поддржи Киев за “колку што е потребно”, но противењето на тврдокорните републиканци предизвика сомневање за иднината на американската помош.

Текстот Зеленски го обвини Путин дека го поддржал Хамас во убиствено беснеење против Израел на 7 октомври е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top