Нов рекорд во Хрватска, 4.520 новозаразени и 69 починати

пред 3 години

Во последните 24 часа евидентирани се 4.520 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2 во Хрватска, а починале 69 лица.  Во болница се 2.703 пациенти, од кои 280 се приклучени на апарати за дишење.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, регистрирани се вкупно 159.372 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 2.367 починале, вкупно закрепнале 133.255 лица, од кои 2.386 во последните 24 часа.

Во моментов има 57.835 лица во самоизолација. До денес се тестирани вкупно 837.619 лица, од кои 12.596 во последните 24 часа.

Share
Scroll to Top