Од 20 ноември во Турција стапуваат на сила построги мерки против коронавирусот

пред 1 година

Турција најави дека новите мерки за ограничување на работното време во рестораните и кафулињата и воведувањето делумен карантин за викендот ќе стапат во сила вечерта на 20 ноември, според изјавата на министерот за внатрешни работи.

Ресторани, кафулиња, трговски центри и фризерски салони ќе можат да работат од 7 до 17 часот, се вели во соопштението, додека рестораните и кафулињата ќе бидат отворени само за услуги за достава на храна.

Според новите забрани, кои стапуваат на сила од петок во 17 часот, киносалите ќе бидат затворени до крајот на годината. Владата соопшти дека ќе воведе поостри мерки против коронавирусот поради зголемувањето на случаите во последните неколку недели. Анкара во вторникот извести за 3.819 нови симптоматски случаи и 103 смртни случаи поврзани со Ковид-19 во земјата, со што вкупниот број на жртви достигна 11.704.

Делумен карантин, исто така, ќе биде воведен низ целата земја за време на викендот до ново известување, соопшти Министерството за внатрешни работи, додавајќи дека мерките нема да ги нарушат синџирите на снабдување и производство.

Share

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

watch anime dub AnimeHeaven My Hero Academia Season 3 (Dub)

anime stream Dragon Ball Super (Dub)

Bleach Episode 362

AnimeHeaven The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 25

anime streaming AnimeHeaven JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

Scroll to Top