Осум кандидати за наследник на Џонсон, објавен конечниот список

пред 4 недели

За наследник на Борис Џонсон на местото британски премиер и лидер на Конзервативната партија ќе се натпреваруваат осум кандидати, објави одборот одговорен за организирање на внатрепартиски избори.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

На листата се Кеми Баденок, Суела Браверман, Џереми Хант, Пени Мордант, Риши Сунак, Том Тугендхат, Лиз Трас и Надим Захави.

Пратениците Саџид Џавид и Реман Кристи имаа намера да се кандидираат, но се повлекоа пред да биде објавен конечниот список, пренесува „Ројтерс“.

На кандидатите им беше потребна поддршка од најмалку 20 конзервативци за да влезат на листата.

Првиот круг на гласање почнува утре.

Share

sunwin club

tải sunwin

game bài sunwin sunwin tài xỉu sunwin club

sunwin

sunwin tải sunwin tải sunwin

Scroll to Top