Падна израелската влада

пред 1 година

Владата на Бенјамин Нетанјаху падна на полноќ по локално време, пренесува Си-ен-ен. Израелскиот парламент беше распуштен откако не успеа да го донесе буџетот и да избегне нови избори.

Израелските пратеници имаа рок до полноќ да го усвојат буџетот и да избегнат распишување нови избори, но компромисот беше одбиен и Кнесетот автоматски се распушти точно на полноќ. Ова ќе бидат четврти парламентарни избори во последните две години.

Изборите треба да се одржат во рок од 90 дена по распуштањето на парламентот и овој пат ќе се одржат во услови на епидемија на коронавируси голема економска рецесија, бидејќи на премиерот Бенјамин Нетанјаху му се суди за голем број обвиненија за корупција.

Нетанјаху денес изјави дека ги очекува изборите на 23 март и дека неговиот Ликуд ќе победи убедливо.

Share

goanime pe. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

Attack on Titan (Dub)

High School DxD Episode 10

english anime GoGoAnime Bleach (Dub)

GoGoAnime Black Clover Episode 165

Attack on Titan Season 2 (Dub)

tải go88
Scroll to Top