Пенс нема да се повика на 25. амандман за отстранување на Трамп

пред 9 месеци

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека нема да попушти под притисокот од Претставничкиот дом управуван од демократите, да се повика на 25. амандман, тврдејќи дека тој не треба да служи како средство за казнување или за узурпација, пренесува РТ.

Бидејќи Претставничкиот дом беше среде гласање за резолуцијата со која се повикуваше да се искористи 25. амандман во вторникот вечерта, Пенс ја отфрли таквата можност, велејќи во писмото до спикерот Ненси Пелоси дека верува оти ваквата постапка не е во согласност со непосредните интереси на земјата.

„Не верувам дека ваквиот тек на дејствување е во најдобар интерес на нашата нација или дека е во согласност со нашиот Устав“, се вели во писмото.

Пенс направи паралела помеѓу напорот на демократите во последен миг да го принудат Трамп да се повлече од функцијата и барањата тој да го блокира заверувањето на изборната победа на Џо Бајден

„Минатата недела не подлегнав на притисокот да наметнам моќ надвор моето уставно овластување да го утврдам резултатот од изборите и сега нема да попуштам на напорите на Претставничкиот дом да играм политички игри во едно толку сериозно време во животот на нашата нација,“ рече тој.

Пенс ја цитираше Пелоси која изјави дека подготвеноста на претседателот за функција мора да се утврдува според науката и фактите наместо да се заснова на коментари или однесување што не ни се допаѓаат бидејќи тој тврди дека амандманот не бил смислен како средство за казнување или за узурпација.

Иако Пенс одби да ги искористи своите овластувања за да го отстрани Трамп, се очекува Претставничкиот дом да одобри написи за импичмент во среда, бидејќи за тоа е потребно само просто мнозинство во комората под контрола на демократите.

Share

Website https://4anime.biz: Watch Kiniro no Corda: Primo Passo - Hitonatsu no Encore 4anime Episode Full my hero academia 4anime

AnimeTV: Broken Blade Picture Drama anime episode 6 online free at https://animetv.cc anime tv streaming online

Website https://animeflv.uk: Watch NG Knight Ramune & 40 EX: Biku Biku Triangle Ai no Arashi Daisakusen animeflv Episode 3 stream anime online

Website https://animepahe.cc: Watch Kaguya-sama wa Kokurasetai: Tensai-tachi no Renai Zunousen OVA animepahe Episode 1 stream anime online

Blogfreely: https://blogfreely.net/kissanimemx/kissanime-watch-anime-online

Goodreads: https://www.goodreads.com/user/show/137088216-anime-freak

Scroll to Top