Поднесено барање Владимир Путин да биде прогласен за владетел на Русија

пред 2 години

До Државната дума на Русија беше поднесен предлог Владимир Путин од претседател да се преименува во владетел, објави РИА Новости.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Либерално-демократската партија предложи да се замени терминот „претседател“ со „владетел“ додека целосно не се вкорени странското име на канцеларијата, пренесе РИА Новости, повикувајќи се на прес-службата на оваа партија.

Како што забележуваат во партијата, титулата претседател отсекогаш ги засрамувала. Тие објаснуваат дека терминот претседател во смисла на шеф на извршната власт за прв пат е употребен во САД дури кон крајот на 18 век. Подоцна името на оваа позиција се прошири низ светот, пренесува „Данас“.

„ Кај нас, според историските стандарди, генерално е нов збор и додека не бидете целосно укорени, можете безбедно да го замените“ – убедени се од Либерално-демократската партија.

Долниот дом на рускиот парламент ќе одржи вонредна седница на 15 јули, одлучи вчера Долниот дом на парламентот, неколку дена откако рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека се уште „не почнал сериозно да се занимава со војната во Украина“.

Share
Scroll to Top