Расте бројот на заразени во Германија, регистрирани нови 5.000 случаи

пред 3 години

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија е зголемен во последните 24 часа за 5.132, објави Институтот за инфективни болести . Од последниот пресек, како што пренесува „Ројтерс утрово“, 40 лица починале како резултат на зараза со коронавирус. Вкупно 33.585 лица се заразени од почетокот на пандемијата во Германија, а 9.677 луѓе починале.

Share
Scroll to Top