Русите од Донбас во солзи – не гранатираат секој ден, нашите деца плачат

пред 2 години

Русите се евакуираат од Донбас.

“Не сакам да одам. Но со оваа ситуација – имаме војна, гранатирање, нашите кутри деца исто така плачат, се грижат”, вели една мајка со солзи во очите.

“Имам две деца, решив да се евакуирам со нив. Бидејќи е многу тешко, не гранатираат секој ден, дење и ноќе”, објаснила таа.

Потсетуваме дека лидерот на ДНР Денис Пушилин на 18 февруари изјави дека украинските војници се подготвени за офанзива во Донбас.

Лидерите на ДНР и ЛНР најавија почеток на привремена масовна евакуација на населението во Русија. Жените, децата и постарите првенствено се евакуирани.

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со францускиот лидер Емануел Макрон изјави дека причина за ескалацијата на ситуацијата во Донбас се провокациите на украинските безбедносни сили, соопшти денеска Кремљ.

Share
Scroll to Top