Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус

пред 8 месеци

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“ директорот на канцеларијата на Светската здравствена организација во Србија, Марјан Ивануша.

Тој оцени дека треба да се потсети на важноста за придржување кон мерките, бидејќи ситуацијата во Србија е сериозна.

Ивануша посочува дека сите знаеме дека тоа е тешко и дека треба долго време, но дека сè додека не се постигне колективен имунитет преку вакцинација, единственото нешто што останува во борбата против вирусот е почитување на епидемиолошките мерки.

„Покрај успехот во вакцинацијата, треба да се има предвид дека бројот на оние кои сè уште не се вакцинирани е голем и тие сè уште можат да се заразат и да го пренесат вирусот“, рече Ивануша.

Тој смета дека успехот на вакцинацијата зависи од довербата на јавноста и дека треба да се обезбедат веродостојни информации за безбедноста и придобивките од вакцината.

Share

Watch anime online for free at AnimeKisa watch anime

Animepahe: The Squid Girl 2 (Dub) anime episode 12 online free at https://animepahe.cc kissanime

Website https://animebee.to: Watch Star Driver animebee Episode 25 anime online

Website https://animedao.nl: Watch Shin Chuuka Ichiban! animedao Episode 12 animedao website

Librarything: https://www.librarything.com/profile/gogoanimelol

Lawrence: http://www.lawrence.com/users/gogoanimelol/

Scroll to Top