Фајзер почнува да ja тестира вакцина против Ковид-19 на бебиња

пред 2 месеци

Фајзер најави дека наскоро ќе започне со тестирање на својата вакцина против Ковид-19 на бебиња.

Фармацевтската компанија, заедно со својот германски партнер, креаторите на првата вакцина против Ковид-19, ќе тестираат 4.500 деца волонтери на повеќе од 90 локации во САД, Финска, Полска и Шпанија.

Децата на возраст од 5 до 11 години ќе добијат две дози од по 10 микрограми, што е приближно една третина од дозата што се користи за тинејџери и возрасни. Некои ќе добијат плацебо инјекции.

Тестирањата за шестмесечни бебиња ќе започнат за неколку недели и тие ќе добијат доза од 3 микрограми.

До септември може да се очекуваат резултатите за деца од 5-11 година, додека за помладите подоцна.

Share

Website https://animefreak.ws: Watch Ruin Explorers Fam & Ihrie (Dub) animefreak Episode 4 animefreak boku no hero

Animepahe Watch anime online, English anime online HD

Website https://aniwatch.pro: Watch Minami-ke Okaeri aniwatch Episode 13 watch anime online

Jormungand Season 2: Perfect Order (Dub) (https://gogoanime.be/m/pOEd) Episode 12

Snupps: https://www.snupps.com/gogoanimebe

Question2answer: https://www.question2answer.org/qa/user/animeflixnl

Scroll to Top