Шкотска најверојатно до пролет повторно ќе биде затворена поради коронавирусот

пред 10 месеци

Цела Шкотска е повторно затворена и најверојатно ќе остане така до пролетта, пренесува Ројтерс повикувајќи се на „Тајмс“.

Шкотската премиерка Никола Старџен претходно најави состанок на владата за да разговара за можните следни чекори за спречување на ширењето на коронавирусот и нареди вонредна седница на парламентот.

Според „Тајмс“, отворањето на училиштата најверојатно ќе се одложи за после 18 јануари.

Британскиот премиер Борис Џонсон вчера изјави дека може да се очекуваат нови построги рестриктивни мерки поради зголемувањето на случаите со ковид-19. Џонсон поставува упатства за Англија, додека одлуките за Шкотска, Северна Ирска и Велс ги донесуваат тамошните влади.

Случаите на ковида-19 во Велика Британија се на рекордно ниво и продолжуваат да растат, управувано од нов, уште позаразен вид на вирус. Ова веќе ја принуди владата да го откаже планираното отворање на училиштата во и околу Лондон, со повици од синдикатите на наставниците за пошироко затворање.

Велика Британија вчера забележа 54.990 нови случаи на инфекција. Досега, повеќе од 75.000 луѓе починаа од ковид-19 во земјата.

Share

Website https://animeflix.nl: Watch Genshiken Nidaime OVA animeflix Episode Full black butler animeflix

AnimeKisa: Macross F Movie 2: Sayonara no Tsubasa anime episode Full online free at https://animekisa.in anime sites

Watch Hyouga Senshi Gaislugger Episode 2

GoGoAnime: Inazuma Eleven Go: Kyuukyoku no Kizuna Gryphon anime episode Full online free at https://gogoanime.be tokyo ghoul gogoanime

Redsea gov: http://www.redsea.gov.eg/taliano/Lists/Lista%20dei%20reclami/DispForm.aspx?ID=133383

Video-bookmark: http://www.video-bookmark.com/user/gogoanimebe

Scroll to Top