Клиентите ќе добијат повеќе енергија од хибридните погони, новите безбедносни системи и мултимедијата на поголемиот екран.

Тојота го рестилизираше својот најважен модел во гамата. Надворешните промени се минимални и се однесуваат на новата решетка, рамката на светлата за магла и новиот дизајн на алуминиумски тркала.

Дополнително, на клиентите ќе им бидат понудени и нови бои на каросеријата, а ист е случајот и со внатрешноста, која доби неколку нови дизајни на тапацир и навлака на седиштата.

Corolla за 2023 година е опремена со најновите мултимедијални и дигитални системи. Поголемиот 10,5-инчен екран на централната конзола носи нов графички квалитет.

Во поскапите пакети на опрема, Corolla има и екран од 12,3 инчи кој може да се прилагоди на желбите на возачот во четири различни режими. Досега Toyota заостанува зад конкуренцијата во овој поглед.

Секој клиент ќе добие 4 години бесплатен пристап до интернет и системите Toyota Smart Connect или Toyota Smart Connect Pro, кои ќе обезбедат постојан пристап до онлајн навигација, информации за сообраќајот и други податоци корисни за време на патувањето.

Corolla ќе има и гласовен асистент и опција за далечинско управување со некои функции на автомобилот, како што се затворање и отворање на прозорците, прилагодување на климатизацијата или вклучување на паркирното светло.

Иако дизајнот на автомобилот многу малку се разликува од сегашната верзија, хибридната технологија се менува. Corolla за 2023 година ќе ја добие петтата генерација на хибриден погон со помоќен електричен мотор. Така, верзијата 1.8 ќе има 140 КС, а верзијата 2.0 ќе има 196 КС.

Дополнително, автомобилите ќе бидат полесни поради намалувањето на батеријата за 18 килограми. Сето ова ќе ја направи основната верзија на хибридниот погон уште попривлечна за клиентите.

На пример, забрзувањето од 0-100 на час е подобрено од 10,9 секунди на 9,2 секунди. Покрај тоа, емисиите и потрошувачката на гориво остануваат непроменети.

Посилниот хибрид ќе стане „поспортски“. Погонот од речиси 200 КС ќе и овозможи на Corolla да забрза до 100 km/h за 7,5 секунди, а ќе биде и нешто поекономична од сегашната со 184 КС.

Заедно со овие промени, подобрени се и возните карактеристики. Не само во однос на суспензијата, туку и чувството на возачот при забрзување.

Во исто време, помоќниот електричен дел од погонот го намалува оптоварувањето на моторот со внатрешно согорување, така што ќе има помал шум во кабината додека возите.

Corolla 2023 е опремена со сет на Toyota T-MATE системи за активна безбедност што го комбинира постоечкиот пакет Safety Sense на Toyota со други системи за помош при возење и паркирање.

Системот за рано предупредување од судир (PCS) е подобрен со систем против забрзување кој реагира кога педалот за гас е силно притиснат при мали брзини.

Покрај тоа, активните безбедносни системи ќе се ажурираат безжично и ќе се прошируваат со нови функции во текот на целиот век на возилото.

Ново за Toyota е Safe Exit Assist, систем кој предупредува на возила кои се приближуваат одзади кога се обидувате да ја отворите вратата.

Друго ново решение е систем кој ве потсетува да проверите дали сте го оставиле вашето дете на задното седиште кога излегувате од автомобилот.

Рестилизираната Toyota Corolla пристигнува во европските салони во првата половина на 2023 година. Цените не се објавени.